Cea de-a şaptea ediţie a Galei Trofeelor Alexandrion şi-a desemnat câştigătorii

Fundaţia Alexandrion a premiat câştigătorii celei de-a şaptea  ediţii a Galei Trofeelor Alexandrion, cea mai importantă gala a sportului românesc, ȋntr-un eveniment de anvergură ce urmeaza sa fie difuzat sambata, 2 aprilie, la B1 TV, de la orele 19.00, dar si duminica 3 aprilie pe pagina de Facebook a Fundaţiei Alexandrion, de la orele 19.00.

Gala premiilor Alexandrion desfasurata la Clubul Diplomatilor din Bucuresti, joi 31 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Sportivii care au obținut performanţe deosebite în 2021 au fost distinşi cu Trofeele Alexandrion şi recompensati financiar pentru contribuţia lor la dezvoltarea sportului românesc, ȋn cadul singurului demers de acest fel organizat și susținut în totalitate de o entitate privată.

Gala premiilor Alexandrion desfasurata la Clubul Diplomatilor din Bucuresti, joi 31 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Trofeele Alexandrion, acordate ȋn urma consultării cu reprezentanții a 20 de redacții sportive din România şi a unor instituţii abilitate, sunt menite să răsplătească atât rezultatele excelente în sport, cât și să ajute sportivii să atragă atenția asupra provocărilor şi lipsurilor cu care se confruntă acest domeniu, care necesită o implicare constantă și activă atât a statului, cât și a mediului privat.

Gala premiilor Alexandrion desfasurata la Clubul Diplomatilor din Bucuresti, joi 31 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gala premiilor Alexandrion desfasurata la Clubul Diplomatilor din Bucuresti, joi 31 martie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Câştigătorii Trofeelor Alexandrion 2021 sunt :

Nicoleta-Ancuța Bodnar si Simona Radis – campioane olimpice, campioane europene, dublu vasle, canotaj;

Ana Maria Branza – Popescu – argint spada JO, cea mai buna spadasina a lumii in 2021;

Marius Cozmiuc si Ciprian Tudosă – argint dublu rame JO;

Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari canotaj – argint 4 rame JO;

Robert Glinta- medalia de aur în proba de 100 metri spate, la Campionatele Europene de nataţie de la Budapesta. argint 100 m spate si bronz 50 m spate la  Campionatul European in bazin scurt;

Vladut Simionescu– argint la Abu Dhabi Grand Slam si argint la Judo Grand Prix Zagreb, categoria 100+;

Alex Bologa – medalie bronz- judo 60kg;

David Popovici – 3 medalii de aur la europenele de juniori de la Roma, aur la 200 m liber la Campionatul European in bazin scurt;

Marcel Manea – campion mondial la culturism;

Eduard Novak– ciclism , medalie argin urmarire individuala 4000m;

Trofee Speranta :

Andreea  Costache – Badminton -12 ani; 

Mara Gae -Tenis -tenis de camp -16 -17 ani ;

Bianca Costea – natatie -16-17 ani ;

Trofeu intreaga cariera – Larisa Iordache ;

 Trofeu special – Florin Kovacs- căpitanului echipei naționale de fotbal a nevazatorilor ;